پکیج ویژه آموزش تعمیر تخصصی ایسیو ECU-BSI-BSM-COM2000

تولید کننده: گروه مهندسی آموزش جوان
کد محصول: 3443
وضعیت موجودی: در انبار
قیمت: 2,499,000 تومان
قیمت بدون مالیات: 2,499,000 تومان


آموزش تعمير ECU ایسیو و تعمیرات تخصصی کیلومتر ,ضبط,بی اس آی,بی اس ام  ECU,BSI,BM34,AIRBAG,TACHO
با شیوه جدید آموزشی


درود بی پایان
شاید شما تا کنون در رابطه با تعمیرات ایسیو ، کیلومتر،ضبطECU,BSI,BSM,AIRBAG,KILOMETER,. .  شنیده  ویا در تبلیغات دیده باشید وبسیاری از دوستان از قابلیت های تعمیراتی و استفاده از نرم افزارها به سوالات متعدد برخورد کرده باشند که  قصد داریم توضیحاتی را در این زمینه به شما دوستان ارائه دهیم تا زمانیکه قصد خرید و شرکت در این کلاسها را دارید پیش زمینه ای از قبل داشته باشید.لطفا" قبل از تماس تمامی مطالب را مطالعه نموده و در صورت ابهام و یا سوال جدید با ما تماس بگیرید.
با توجه به حجم مطالب و سرعت کم اینترنت شما میتوانید فایل توضیحات رو با حجم بسیار کم دانلود کنید و یا تا بارگذاری  کلیه اطلاعات کمی صبرکنید.       دانلود
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع میباشد
 
اول ببینیم ECU  چی هست و چرا نیاز به تعمیر پیدا می کند.در واقعECU مخفف کلمه Electeronic control unit میباشد یعنی برد کنترل الکترونیکی .
سیستم انژکتور خودرو با داشتن سنسورها و عملگرهایی برای پاشش انژکتورها و جرقه شمعها و دیگر موارد، نیاز به یک قطعه برای دریافت اطلاعات ،پردازش و کنترل قطعات سیستم دارد که ایسیو ECU این کار را بر عهده دارد اگر به نقشه زیر دقت کنید میتوانید قطعاتی مثل رله دوبل ، سنسور دمای آب (مهره آب ) پمپ بنزین ،چراغ چک ،کوییل،سنسور دورموتور ،انژکتور ها و دیگر قطعات رو ببینید که چگونه با ایسیو در ارتباط هستند. این ارتباطها  تقریبا" با سه حالت ولتاژ مثبت 12 یا 5 ولت ،ولتاژمنفی و  سیگنال یا پالس می باشد.
بطور مثال پایه 9 ایسیو منفی خروجی برای چراغ چک پشت آمپر ،پایه 47 ارسال سیگنال از مهره آب به ایسیو و پایه 16 مثبت برای پتانسیومتر دریچه گاز است حال کنترل این ولتاژهای مثبت و منفی ورودی و خروجی به عهده ایسیو می باشد بطور مثال اگر پایه 9 ایسیو منفی ارسال نکند لامپ چک در لحظه باز نمودن سوئیچ  در پشت آمپر روشن نمیشود و یا در صورت عدم ارسال ولتاژهای مثبت و یا منفی به دیگر قطعات ،آن قطعه بدلیل نداشتن ولتاژ کار خود را به درستی انجام نخواهد داد و در دستگاه عیب یاب ،عدم عملکرد قطعه بصورت خطا نمایش داده می شودحال کنترل این ولتاژها بعهده قطعاتی در داخل ایسیو هست .
 

 
 علت خرابی ایسیو چیست  ؟
همانطور که در شکل زیر میبینید ایسیو از تعدادی آی سی  IC ،ترانزیستور ، خازن ،مقاومت ، دیود و. . تشکیل شده که این قطعات به نوبه خود کنترل ولتاژهای خروجی و اطلاعات ورودی را بر عهده دارند که با سوختن این قطعات قسمت مربوطه از کار خواهد افتاد بطورمثال در اکثر ایسیوها یک آی سی کنترل پاشش انژکتورها را بر عهده دارد که با سوختن و یا قطعی پایه های این آی سی کنترل انژکتورها از بین می رود و در این حالت خرابی ایسیو اعلام می شود و یا گاها" در دستگاه عیب یاب یک عیب بطور دائم وجود داشته که با تعویض قطعه مربوطه در سیستم انژکتور ویا بررسی سیمکشی  و دیگر موارد همچنان عیب پایدار هست و نتیجه خرابی ایسیو اعلام می شود.
نکته دیگر اینکه درایسیو آی سی ( IC ) ها به دو صورت وجود دارند بعضی از این آی سی ها بدون برنامه ریزی و فقط تعویضی هستند و نمونه دیگر این آی سی با برنامه هستند و در صورت خرابی برنامه داخل آی سی ایجاد خطا کرده و آی سی نیاز به برنامه ریزی (Programing ) مجدد دارند.از دیگر خرابی ها میتوانیم به شکستگی یا سوختگی برد مدار ،جدا شدن پایه های قطعات  و غیره اشاره نمود که خرابی  ECU ها ناشی از این موارد می باشد.
پس قبل از تعمیرECU  باید با قطعات استفاده شده در ECU  آشنا شویم.
 

 •        آشنائی با مدار الکتریکی
 •        آشنائی با پارامترهای ولتاژ،جریان،مقاومت و قطعات SMD
 •        آشنائی با انواع مقاومت ،خازن،دیود،ترانزیستور،رله ،فیوزها، اندازه گیری مقادیر ونحوه تست
 •        آشنائی با ترانزیستور و آی سی ها
 •        آموزش کار با مولتی متر عقربه ای و دیجیتالی
 •        نحوه جستجو و کار با دیتا شیت قطعات
 

 
ایسیو چه خودروهایی تعمیر میشود یا آموزش داده می شود ؟
بسیاری از دوستان این سوال را می پرسند که چه ایسیوهایی یا چه ماشینهایی تعمیر و یا آموزش داده می شود:
تعمیرات ECU  به مدل خودرو یا نوع خودرو که پراید باشد یا 405 یا  به طورکلی سایپا  یا ایران خودرو و یا خارجی و داخلی  بستگی  ندارد بلکه بستگی به نوع ECU استفاده شده در خودروها رادارد عموما" در خودرو ها از چند مدل استفاده بسیار زیادی شده است که میتوان آنها  را به چند دسته تقسیم نمود.البته تمرکز بر روی ایسیوهای استفاده شده در خودروهای داخل ایران میباشد.
انواع  ECU
 در حال حاضر 4 مدل ECU  بر روی اکثر خودروهای داخلی و خارجی قرار گرفته اند   MAGNETI MARELI-SL96-S2000-SIEMENS-BOSCH
 • ایسیو مگنتی مارلی از شرکت ایتالیایی هست که درایران درسال 81 بر روی تعداد اندکی پژو پارس نصب گردید(در حدود 50 دستگاه )
 • ایسیو SL96 که از کارخانه ساژم فرانسه می باشد و از سال 82 تا 83 بر روی ماشینهای ایران خودروپیکان ،  آردی ،  405 ، سمند  بجز 206 نصب گردیده بود.
از همین کارخانه  SAGEM خانواده   S با مدلهای متفاوت دیگری بر روی خودرو ها قرار گرفت که به شرح زیر می باشد

S2000.10 خودرو پژو405 پژو پارس سمندمعمولي

S2000.11 .پيكان  وانت پيكان  آردي روا ,

S2000.3E پژو 206

S2000.3F پژو 206

S2000.35
پژو 206
S2000. PL4
S2000. JCI
  پژو 206S2000. J34
   پژو 206S2000. J35
S3000 نصب بر روی خودروی مگان
این موارد نمونه هایی هستند که در ایران برروی خودروها قرار گرفتند و مدلهای دیگر را میتوان در خودروهای خارجی جستجو نمود.
نوع دیگر ایسیوهای استفاده شده در خودروها ایسیو زیمنس SEMENS میباشد که کشورهایی مثل آلمان ،کره و بالاخره چین تولید کننده آن می باشند که بطور خلاصه برروی خودروهای داخلی زیر نصب گردیده اند
 
SEMENS CI1 پيكان وانت و پرايد

SEMENS CI2 پرايد.روا

SEMENS CI3 روا

SEMENS CI4 ايموبيلايزر سمند. پرايد

SEMENS CI5ايموبيلايزر سورن . LX

SEMENS CI6

SEMENS CI7
SEMENS
خودرو لوگان (L90) , خودروهای هیوندا و کیا و دیگر خودروها
و در نهایت از پرکاربرد ترین ایسیو در اکثر خودروهای دنیا ایسیو بوشBOSCH می باشد که خودروهایی همچون بنز بی ام دبلیو آئودی و دیگر خودروها از آن استفاده می کنند.
در زیر نام چند مدل ECU  که در داخل کشور استفاده می شود ومشخصات آنها را برای شما قید شده است.
  
BOSCH  MP 5.2    . زانتيا 2000

BOSCH  MP 7.3    .  زانتيا 1800
 
BOSCH ME 7.4.4 پژو206. پارس

BOSCH. 7.4.5  پژو 206SD
BOSCH  7.4.9  
BOSCH  7.4.11
 BOSCH 7.9.7.1
و ....
جدول انواع : داخل کشور ECU
VALEO BOSCH SIEMENS S2000
JCI 5.2 CI1 10
J34 7.3 CI2 11
J35 7.4.4 CI3 3E
  7.4.5 CI4 3F
  7.4.9 CI5 35
  7.4.11 CI6 LC
  7.9.7.1 CBA SLC
    CA0 FC5
 
 
برای دیدن لیست کامل انواع خودرو و ایسیوهای استفاده شده بر روی دانلود کلیک نمائید.            دانلود
 
نکته 1:
قابل توجه برای شما این است که وقتی کسی توانایی تعمیر یک نمونه  ECU SL96  یا Sagem s-2000 را پیدا میکند فرقی نمیکند که اینECU  برای چه خودرویی استفاده شده باشد این ECU می تواند برروی خودرو پیکان RD سمند 405 پرشیا ویا هر خودرو دیگری باشد. برد آنها شبیه یکدیگر بوده (95./.)  و فقط از لحاظ برنامه ریزی های Ic ها و یا شکل با همدیگر تفاوت دارند .
نکته2 :
 وقتی که ما قدرت تعمیر ECU -S2000  را پیدا می کنیم این ECU  به شماره های متفاوتی که برروی ECU  قید شده وجود دارد .
مثال : S200010-S200011-S2000 3E-S2000 3f -S2000 35-S2000 -Pl4
تمام این Ecu   ها یی که نام بردیم یکی هستند که بر روی اکثر خودروهای ایران خودرو و سایپا از آنها استفاده می شده پس وقتی که شما تعمیرات ECU S2000  را فرا گرفتید یعنی تمام ECU های که  S2000 هستند را بدون توجه به نوع خودرو قادر به تعمیر آنها هستید .
به طور مثال 11- S2000  بر روی خودرو های پیکان ، سمند ، Rd و ...
S2000 3E,3F,35,Pl4 برای خودرو های 206   و...... دیگر خودرو ها قرار دارد .
ECU GAZ
بعد از ورود سیستم های گاز سوزبه صنعت خودروی ایران ایسیوهای گاز نیز به جمع خرابی های ایسیو پیوست که در این میان میتوان به موارد زیر اشاره نمود که ایسوهای زیمنس بایفیول پرمصرف ترین آنها است.
KIA-500
LANDI LC01
SAGEM j35
SIEMENS GAZ
SIEMENS  BIFULE
VALEO SAX 500
 نقشه خوانی و ارتباط خارجی ECU:
با توجه به اینکه بعضی از قسمتهای تعمیرات ECU  ارتباط زیادی به پایه های خروجی و نحوه ارتباط قطعات سیستم انژکتور ،مدار ایموبلایزر و دیگر قسمتها به ECU   دارد در این بخش از آموزش به نقشه خوانی ،کد یابی قطعات و خطاها ،تحلیل شماتیک سیستم انژکتور( بطور خلاصه ومختصر) در حالات موتور خاموش ،روشن  و دیگر موارد پرداخته  می شود.
 نقشه خوانی و ارتباط داخلی ECU:
بعد از قسمت شماتیک خارجی دراین قسمت به نقشه خوانی داخلی ECU  و نحوه ارتباط قطعات داخلی با پایه های ECU  ، خروجی آی سی ها و ترانزیستور ها می پردازیم.
 آشنائی با وسائل مورد نیاز  :ECU
در این قسمت آموزش کارکرد صحیح با وسائل مورد نیاز برای تعمیرات همچون تنظیمات دما و هوای  بولوور (هویه هوا گرم) ،آموزش نصب و کار با پروگرامر ،  و نحوه استفاده دیگر وسائل آشنا می شوید
 آموزش نحوه برداشت رزین یا موم پشت ECU  و باز وبست قطعات الکترونیکی از روی برد ECU   مانند آی سی ها  ،ترانزیستورها، مقاومت و غیره
باز و بست درب پشت ECU  ها به دو مدل پیچ و چسب تقسیم می شوند مدل پیچی مثل S2000-SL96 و مدل چسب مثل زیمنس و بوش که در آموزش با هر دو روش آشنا می شوید.بعد ازباز وبست درب ECU  مدارات داخل ECU  نیز به دو مدل با رزین یا همان موم و بدون رزین تقسیم می شود.ECU  های زیمنس و بوش بدون رزین هستند یعنی وقتی درب ECU  را باز می کنید قطعات قابل دید هستند اما در مدلهای S2000 –SL96  لایه ای از رزین روی قطعات پوشانده شده که باید آنها را ابتدا از روی برد بردارید تا قطعات الکترونیکی برای شما قابل مشاهده باشد و همچنین با لحیم کاری و نحوه برداشت قطعات مثل آی سی  ها ،ترانزیستورها و غیره از روی برد بوسیله هویه هوا گرم یا هویه معمولی در این قسمت به شما  آموزش داده می شود.
 آشنائی با انواع آی سی های فلش و ایپرام:
آی سی های مورد استفاده در ECU  به سه مدل تقسیم می شوند.
 •        آی سی های معمولی :
 این آی سی ها بدون برنامه ریزی و فقط تعویضی هستند .به این معنی که از طرف کارخانه سازنده فقط به منظور خاصی در مدار ساخته شده است و در صورت سوختن فقط آنها را تعویض می کنیم.
 •        آی سی های ایپرام:EEPRAM
 این آی سی ها دارای حافظه  دائم هستند و مقداری اطلاعات یا همان برنامه ای را که برنامه نویس برای آی سی می نویسد را درون خود جای می دهد .این آی سی ها به دو صورت خراب می شوند .یا برنامه داخلی آنها دچار اختلال می شود که با برنامه ریزی مجدد کار کرد آی سی به حالت اولیه باز می گردد و یا اینکه  آی سی می سوزد .در صورت سوختن آی سی ابتدا آی سی را باید تهیه و از آنجائی که آی سی ها بصورت خام یا بدون برنامه ریزی هستند آنها را برنامه ریزی و سپس استفاده می نمائیم.
 •        آی سی های فلش :FLASH
این آی سی ها نیز دارای حافظه موقت و دائم هستند و حجم اطلاعات  و سرعت بالاتری نسبت به  آی سی های ایپرام دارند
 آشنائی با عیوب نرم افزاری :
عیب های ECU  به دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شود.موارد بسیاری از عیوب در ECU  ها مربوط به آی سی های میکرو ،فلش و ایپرام می باشد که قبل از هرگونه عملیات تعمیر،ابتدا به رفع عیوب نرم افزار ی می پردازیم . این عیوب ممکن است از برنامه و گاهی نیز از آی سی می باشد.
 آشنائی با عیوب سخت افزاری :
قطعات سیستم انژکتور مثل استپ موتور ،اکسیژن سنسور،انژکتورها،دور موتور، سنسور مپ و مت ،کوئیل دوبل ،فن ،پمپ بنزین و دیگر قطعات را در نظر بگیرید این قطعات توسط ECU  کنترل می شوند بیشتر این قطعات توسط آی سی مربوط به خود و تعدادی با ترانزیستور ،خازن ،مقاومت ودیود کنترل می شوند.در صورت سوختن این قطعات کنترل بخشهای مربوط به آن از کار افتاده و خطای دائم در سیستم بوجود می آید که نشانه خرابی ECU  می باشد و با تعویض این آی سی ها یا قطعات دیگر مشکل بر طرف می گردد.به طور مثال یک آی سی ، کنترل انژکتور ها را در اختیار دارد در صورت خرابی آی سی ،خطاهای عدم پاشش یا پاشش دائم در یک یا 4 انژکتور  را داریم .
 آشنائی با عیوب سخت افزاری 2:
تمامی خطاها در انواع ECU  ها شبیه به هم هستند اما آی سی مربوط به هر ECU  یا قطعات دیگر تفاوت ظاهری دارند.مثلا" در ECU SL96 آی سی استپ موتور با یک شماره آی سی و در ECU S2000  یا  SIEMENS  و  BOSCH  با یک شماره و شکل دیگری می باشد.البته در بعضی ECU  ها ممکن خطائی وجود داشته باشد که در ECU  های دیگر آن خطا را نداشته باشیم.بطور مثال خطای موتور دریچه گاز فقط در ECU  های خودرو هائی که موتور دریچه گاز دارند وجود دارد.همچنین درشاخه های  مدل S2000  مانند 10-11-3E-3F-35اکثر آی سی ها شبیه به هم اما درنقاط مختلف ECU  قرار دارند
عمده خطاهای ECU   که قابلیت تعمیر دارند  را می توان  به شکل زیر عنوان نمود
استپ موتور
مپ سنسور
مت سنسور
پتانسیومتر دریچه گاز
گرم کن دریچه گاز
موتور دریچه گاز
پمپ بنزین
انژکتور ها
کوئیل های دوبل
اکسیژن سنسوربالا
اکسیژن سنسورپائین
ناک سنسور
شیر برقی کنیستر
مهره آب
فن ها
رگولاتور ولتاژهای داخلی و خارجی
فعال کننده رله اصلی دوبل
فعال کننده رله دوم دوبل
سنسور دور موتور
رله قطع کن کولر
خروجی چراغ چک
ارتباط دیاگ با ECU
شبکه ارتباطی کن CAN
و دیگر خطاهای ایجاد شده در ECU
 موارد دیگر تعمیرات ECU :
 •        کت آف CUT OFF
در بیشتر خودروها بدلیل کاهش آلودگی هوا دور موتور از یک حد مجاز افزایش نمی یابد با تغییر کوچکی در یکی از قطعات ECU  دور موتور تا حد 10تا20 درصد  حالت اولیه افزایش می یابد و دیگر خودرو در دورموتور 5500 یا 6500 به حالت خاموشی نمیرود.
 •        تبدیل  ECU :
بعضی از ECU  ها که مدل یکسانی دارند را می توان با تغییر در برنامه ، آن را برای یک خودرو دیگر قرار داد.اگر چه کلیه عیب یاب ها این کار را به راحتی  انجام می دهند  اما افرادی که وسائل تعمیرات ECU راداشته باشند می توانند بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهند.بطور مثال ECU SL96 که برای خودرو 405 است را می توان به RD  یا پیکان تبدیل نمود.این نکته شایان ذکر است که در طول یک سال شاید 1 یا 2 ECU  برای تبدیل به شما مراجعه نماید.این تکنیک زمانی اهمیت داشت که بعضی از ECU  ها مانند VALEO  206 گران بود به همین خاطر ECU  خودروی پراید را با تغییرات برای 206 استفاده می نمودند.اما اکنون این تکنیک کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 •        تغییر دمای آب:
در خودروها با توجه به منطقه آب و هوائی در دمای 95 درجه فن آنها به کار می افتد که این دما از دید مشتری بالا می باشد به همین خاطر دوست دارند که در دمای پائین تر فن خودرو به کار افتد.در این قسمت از آموزش به  شیوه های  تغییر دمای فن آشنا می شوید.
 
بعد ازمعرفی تعمیرات ایسیو به تعمیرات  دیگر قطعات میپردازیم
 تعمیرات BSI :
 قطعه BSI یکی از قطعات استفاده شده در خودروهای دارای شبکه مولتی پلکس مانند 206 است .اگر به عملکرد BSI  دقت نمائید می بینید که کنترل قسمتهای زیادی از خودرو توسط BSI انجام میشود.BSI از دوقسمت داخلی تشکیل شده است.قسمت اول را POWER  یا قدرت  و قسمت دوم را COMMAND یا فرمان گویند.در قسمت فرمان بیشتر، آی سی ها و قطعات الکترونیکی دیگر قرار داشته و فرمان قطع یا وصل قسمتهای را انجام  می دهد.با توجه به اینکه بعضی از قسمتها جریان زیادی را از خود عبور می دهند برای آنها رله ای در قسمت قدرت قرار داده و همچنین برای محافظت از آنها فیوز هائی را در قسمت قدرت در نظر گرفته اند. البته تعدادی از این فیوزها و رله ها در قطعه BM34  یا  همان BSM  نیز قرار داده شده است.قبل از اینکه تعمیرات بخش BSI  را فرا بگیرید کتابهائی در زمینه آشنائی با  BSI و  BSM جهت شما قرار داده شده که شما را با کانکتورها ، پایه ها ،نقشه رله ها ی داخلی  ، لیست فیوز ها و همچنین عملکرد شبکه کن CAN آشنا می کند.
عیوبی که در BSI  قابل برطرف شدن می باشد را میتوان به
بوق
چراغهای بزرگ و کوچک
مه شکنها
کولر
برف پاک کن
اطلاعات سطح روغن ترمز
راهنما
فلاشر
گرم کن شیشه عقب
شیشه بالابر ها
قفل مرکزی
آمپرها
ساعت
رادیو
تغییرات کیلومتر
استخراج کد سوئیچ
ودیگر موارد اشاره نمود
 تعمیرات BSM(BM34 ):
قطعه BM34  نیز همانند BSI نقش مهمی در خودروهای مولتی پلکس ایفا می کند.دارای دوقسمت فرمان و قدرت بوده اما قسمت فرمان آن بسیار کوچکتراز مدار قدرت آن است.اساسی ترین نقش آن را می توان در قسمت های زیر عنوان نمود
پمپ بنزین
انژکتور ها
چراغ چک
مه شکن
برف پاک کن جلو
برف پاک کن عقب
شیشه شورجلو
شیشه شورعقب
بوق
کولر
نور بالا و پائین 
  تعمیرات COM 2000:
قطعه COM 2000 در زیر غربیلک فرمان قرار گرفته و با توجه به وجود شبکه CAN  کلیه اطلاعات و دستورات مربوط به فرمان را توسط 6 سیم به عملگرها انتقال می دهد پس میتوان نتیجه گرفت که عدم ارتباط این قسمت با بقیه مدارات باعث از کار افتادن آنها می شود بطور مثال دستور کار کرد راهنما  که از دسته راهنما صادر می شود ابتدا به COM 2000 و سپس به مدارات دیگر ارتباط پیدا می کند و در صورت عدم ارسال دستور راه اندازی راهنما توسط COM 2000  عملکرد راهنما مشاهده نمی شود.البته دقت داشته باشید که عدم کار کرد راهنما یا قسمتهای دیگر ممکن است از قسمتهای مختلف مدار باشد که پس از عیب یابی قسمتهای دیگر مدار در صورت اطمینان از خرابی COM2000 به تعمیر آن می پردازیم
عیوبی که در COM2000  قابل برطرف شدن است را میتوان به عیوب زیراشاره نمود
بوق
کلیه چراغهای کوچک،نور بالا و پائین
راهنما
برف پاک کن
کنترل ضبط
ایربگ
ارتباط کد سوئیچ به ایموبلایزر 
 
 تعمیرات DISPLAY:
 در خودرو 206 علاوه بر قسمت آمپر در کنار آن روی داشبورد یک نمایشگر دیگر قابل مشاهده می باشد این قطعه همان  نمایشگر چند منظوره  می باشد که در چندین مدل وجود دارد که فقط ساعت و یا موارد دیگر را نشان می دهد در صورت از کار افتادن آنها شما  قادر به تعمیرات آن می باشید.
برای آشنائی شما با باز و بست  قطعات   BSI,BM34,COM2000,DISPLAY,AIRBAG  از روی خودرو یک فیلم آموزشی قرار داده شده است

در بسیاری از خودروها ایربگ یا همان کیسه هوا قرار گرفته شده که کنترل آن توسط  ECU  ایربگ می باشد.بعد از بکار افتادن ایربگ ،ECU  آن غیر قابل استفاده می گردد اما  دلیل از کار افتادن ECU  ایربگ  اکثرا" تغییر در برنامه داخلی آن است که شما با استفاده از نرم افزار ایربگ که در بخش نرم افزار ها توضیح داده خواهد شد می توانید ECU  را برای استفاده مجدد آماده سازید.با توجه به قطعات اندک استفاده شده در ECU  خرابی سخت افزاری بندرت اتفاق می افتد
 
در تعمیرات ABS  نیز همانند  AIRBAG بیشتر خرابی از قسمت نرم افزاری ECU  آن می باشد که با تعویض برنامه داخلی ، ECU  مجدد مورد استفاده می گردد.
آشنائی با برنامه و فایل:
 برنامه های داخل آی سی های ایپرام یا فلش به زبانهای متفاوت برنامه ریزی ساخته می شوند اما در نهایت بصورت کد های هگزا دسیمال  یا همان هگز تبدیل می شوند . این کد ها از اعداد 0 تا 9 و از حروف A  تا  ساخته شده اند در این قسمت شما با نحوه استخراج ،تغییر  و ذخیره فایل های هگز  در داخل آی سی ها آشنا می شوید .در قسمت وسایل مورد نیاز تعمیر ECU  با پروگرامر آشنا می شوید.
 
استخراج کد سوئیچ خودرو :
از چندین سال قبل با قرار دادن سیستم ایموبلایزر (ضد سرقت )بر روی خودرو حفاظت خودرو بیشتر شده است اما وجود این سیستم مشکلاتی را نیز برای صاحبان خودرو و تعمیرکاران بوجود آورده است.در این فصل از آموزش به معرفی سیستم های ایموبلایزر استفاده شده بر روی خودرو و نحوه استخراج و یا تغییر کد سوئیچ آن می پردازیم.این سیستم بر روی ECU  های VALEO  ,SIEMENS,BOSCH, قرار دارد که با استفاده از بعضی نرم افزار ها یا با داشتن اطلاع از خط ثبت شدن کد سوئیچ در ECU,BSI,ICU,CPH قادر به استخراج آن می شویم.البته با ساده تر شدن دریافت کد از ایران خودرو و شرکت های سازنده خودرو با در دست داشتن سند خودرو در کمتر از نیم ساعت بدون دردسر کد دریافت می شود.
در بعضی موارد که کد سوئیچ قادر به استخراج نباشد و همچنین نبود سند خودرو و یا موارد دیگر می توان با استفاده از برنامه یک خودروی دیگر شبیه همین خودرو و یا با استفاده از فایل بدون کد  ، خودرو را راه اندازی نمود البته با بی کد نمودن خودرو از ایمنی خودرو  کاسته می شود اما گاهی تنها راه راه اندازی خودرو بی کد نمودن خودرو است.
بهترین استفاده از ECU های بی کد ، برای تعمیران کاران است که با بدون کد نمودن یک ECU در تعمیرگاه با مراجعه یک خودرو می توانند بدون مشکل کد سوئیچ ،خودرو را روشن نموده تا از صحت کارکرد ECU   و یا سیستم انژکتورمطلع شوند.
استخراج کد ضبط و سی دی خودرو :
در بعضی از ضبط ها یا سی دی های مورد استفاده بر روی خودرو شما شاهد کد فعال سازی هستید.در بعضی از مواقع با فراموشی کد یا وارد نمودن بیش از چند بار دستگاه از کار می افتد .دستگاههای صوتی نیز دارای آی سی ایپرام جهت نگهداری کد ضبط در خود است که با دسترسی به این آی سی می توان با استخراج فایل داخل آن به کد آن دسترسی پیدا نمود و یا در صورت قفل نمودن آی سی با تعویض آی سی  و برنامه ریزی آن دوباره از ضبط استفاده نمود.در این کاراز چندین نرم افزار می توانید استفاده نمائید.در تکنیکی دیگر بدون باز نمودن ضبط یا سی دی با استفاده از سریال ثبت شده روی ضبط شما قادر به استخراج کد ضبط می شوید .
  کیلومتر:
آشنائی با بازو بست کیلومترو تغییر رنگ نور پشت آمپر:
 •        تغییر نور پشت آمیر
در این بخش از آموزش شما ابتدا با باز و بست انواع کیلومتر و همچنین آموزش چگونگی تغییر رنگ نور پشت آمپر ودیگر قسمتهای خودرو مثل داشبورد ،کلیدها و ... آشنا می شوید.
آشنائی با تغییر کیلومتر:
تغییر کیلومتر در خودروها با توجه به خواست مشتری انجام شده و به دو دسته تقسیم می شوند.دسته اول گروهی هستند که مقدار کیلومتر فقط در پشت آمپر آنها ثبت می شود پس نتیجه که قسمت پشت آمپر دارای آی سی حافظه می باشد که با تغییر در برنامه یا همان کدهای هگز می توان مقدار را تغییر داد این کار توسط نرم افزار انجام می شود.در چند سال گذشته مقدار کیلومتر علاوه بر پشت آمپر در داخل ECU  و یا BSI  نیز ذخیره می شود که علاوه بر پشت آمپر باید از ECU  و یا BSI  نیز مقدار تغییر نماید که در این قسمت با این آموزش آشنا می شوید.ECU  های والئو ،زیمنس ، و بوش از جمله ECU  هائی هستند که مقدار کیلومتر درECU آنها ذخیره میشود.تغییر کیلومتر به دو شیوه انجام می شود اول بصورت دستی یعنی با تغییر در کدهای هگز توسط خود شما و دوم توسط نرم افزار که با استخراج کد ها از داخل آی سی توسط نرم افزار این کار صورت می گیرد مقدار کیلومتر جدید به نرم افزار اعلام و فایل جدید را بر روی آی سی ذخیره می کنیم که بسیار راحت تر از شیوه اول می باشد.(از دید ما این کار غیر اخلاقی می باشد اما این دیگر به تعمیر کار بستگی دارد .سیگار برای بدن مضر است اما کارخانه آن را تولید می کند این دیگر به مصرف کننده مربوط می شود )
آشنائی با سوخت سنج:
شاید دوستان در مورد نصب سوخت سنج شنیده باشید و بپرسید آیا برد یا قطعه ای بر روی خودرو نصب می شود و سوخت سنج چه کاری برای ما انجام می دهد که آموزش آن در این قسمت قرار گرفته است.
 •        سوخت سنج چیست ؟
در قسمت پشت آمپرهای دیجیتالی اگر دقت نمائید مقدار کیلومتربصورت دیجیتالی برای شما نشان داده می شود در همین قسمت تنها با تغییر کوچکی در برنامه آی سی حافظه سوخت سنج فعال شده و درصد سوخت باقی مانده در باک  به درصد به شما نشان داده می شود و یا عکس یک خودرو به نمایش در می اید که تنها درچند مدل بسیار اندک از خودروها انجام این کار امکان دارد که مربوط به سالهای گذشته می باشد.
این تنها یک کار تزئینی می باشد چون در کیلومترهای دیجیتالی علاوه بر وجود آمپر بنزین ، چراغ اخطار بنزین نیز موجود است که با رسیدن مقدار بنزین باک به 1/7 مقدار آن روشن می شود یعنی اگر باک خودرو 50 لیتر باشد با روشن شدن چراغ اخطار بنزین مشخص می شود که مقدار 7 لیتر بنزین در باک بیشتر نمانده و راننده با توجه به درصد سوخت خودرو یعنی در 100 کیلومتر که چه مقدار بنزین مصرف می کند می تواند حداکثر مسافت قابل پیمودن توسط خودرو را حساب کند.
  آشنائی با نرم افزار های تخصصی  تعمیر ECU:
 •        Hex Workshop v 6.0.1.4603
این نرم افزار برای تغییرات در یک فایل هگز استفاده می شود.از مزایای دیگر این نرم افزار مقایسه بین دو فایل هگز می باشد و می تواند خط به خط تغییرات را به شما عنوان نماید البته نرم افزارهای کاربردی دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.
 بخش ایموبلایزر:
 •        نرم افزار ایمو کیلر       Immo Killer v1
این نرم افزار برای پیدا نمودن کد سوئیچ یا تغییر آن در ECU  ها و همچنین برای بی کد نمودن بعضی از ECU  ها استفاده میگردد.همچنین در BSI  206 قادر به پیدا نمودن کد سوئیچ ،VIN و موارد دیگر می شود. برای مشاهده لیست خودروهای ساپورت شده توسط نرم افزار بر روی دانلود کلیک نمائید.    دانلود
 •        ECU-Prog-I یا Immo Killer v2
این نرم افزار در حقیقت همان نرم افزار  Immo Killer v1 است که آنرا Immo Killer v2 نیز معرفی می کنند اما عملکرد آن و همچنین خودروهای ساپورت شده آن با نرم افزار  Immo Killer v1 تفاوت چندانی نمیکند.
 •        ACCESS   COD  DECODER V 1.6.2
این نرم افزار برای بدست آوردن کد کلید در ECU های زیمنس ، والئو و خودروهای  زانتیا،206 و 207،L90  استفاده می شود.
 بخش ایربگ AIRBAG :
·
این نرم افزار برای ریست کردن یا آماده سازی فایل ایربگ استفاده می شود برای استفاده باید فایل هگز در داخل آی سی ایپرام ایربگ را استخراج و وارد برنامه نمائید سپس فایل تغییر پیدا نموده را بر روی آی سی ذخیره و ایربگ آماده استفاده دوباره می باشد.
 •        Airbag Tools
این نرم افزار نیز همانند نرم افزار قبل جهت ریست کردن ایربگ استفاده می شود.
 •  
عملکرد بعضی از نرم افزار ها شبیه هم بوده و گاهی فقط در بعضی از آیتم های  یا خودروها با هم متفاوت می باشد.
 نرم افزار های  بخش کیلومتر:
 •        DashBoard  Proftional
 •        licznik 4.8 a
 •        Licznik 10.0
 •        TachoSoft  V 21.5
 •        Ponyprog 2000
 •        ACCESS   COD  DECODER V 1.6.2
 •        SIEMENS_TACHO
کلیه این نرم افزارها برای تغییرات کیلومتر از پشت آمپر و ECU  و BSI استفاده می شود
  نرم افزار های بخش ضبط و سی دی :
 •        Calculator for KT-2900
 •        Multi Code Changer Version 1.1
 •        saipa car model aad-1900
 این سه نرم افزار برای استخراج کد ضبط یا سی دی مورد استفاده قرار می گیرد.
 آموزش کار با هر نرم افزار را بصورت کامل در بخش مربوط به آنها  یاد خواهید گرفت.
ابزار آلات مورد نیاز:
 در این بخش به معرفی ابزار آلات مورد نیاز می پردازیم
 •   پروگرامر:
پروگرامر ابزاری است که برای خواندن وذخیره اطلاعات آی سی که مدل های متفاوتی دارد استفاده می شود در حال حاضر شرکت طراحان نوین مدار(TNM) که یک شرکت ایرانی می باشد از چندین سال قبل در ارائه پروگرامر و دیگر ابزارات الکترونیکی مشغول به کار می باشد البته پروگرامر های دیگری  از کشور چین و دیگر شرکت ها نیز وجود دارد اما استفاده از تی ان ام بیشتر از دیگر پروگرامرها هست .دلائی که می توان ساپورت زبان فارسی ،ساپورت بیشترین آی سی های برنامه ریزی در زمینه های کامپیوتر،خودرو،رادیو و تلوزیون ،ماهواره و مهمتر در زمینه خودرو و دیگر موارد را نام برد.از آنجائی که گارانتی این پروگرامر به مدت 1 سال و در ایران می باشد بیشترین آمار خرید پروگرامر را به خود اختصاص داده و همچنین ارتباط دیگر سازندگان همچون گروه دلتا و دیگرسازندگان  با این شرکت و اجرای طرحهای مشترک به شناخته تر شدن این شرکت و پروگرامر کمک کرده است.
انواع پروگرامر:
 
TNM 2000   
TNM 5000     
 •  
TNM 5000 A
 • TNM 5000 A
 
TNM 1000 و TNM2000 هردو از پروگرامر های قدیمی بوده که همچنان تعمیرکاران قدیمی با آنها و بیشتر با TNM 2000 کار می کنند.قبلیت TNM 2000 بسیار خوب بوده اما با ارائه TNM 5000  میتوان گفت 2000 از رده خارج شده است.
تفاوت TNM 2000  و TNM 5000  را میتوان در تعداد آی سی ساپورت شده و همچنین سرعت بیشتر 5000 آنرا از 2000 متمایز می کند اما مهمترین آن ساپورت برد فلشیت و اضافه شدن دستگاه عیب یاب در 5000   و همچنین بخش  دانلود ، تبدیل ایسیو، ریست یا مقدار دهی اولیه انواع ECU را می توان نام برد.
   برد فلشیت ( flashit)چیست ؟
لطفا" برای دیدن ادامه مطلب به لینک زیر بروید

www.barghkhodro.com
 
برچسب ها: ECU ،تعمیرات ECU ،تعمیرات تخصصی ECU ، آموزش ECU ،آموزش تعمیرات ECU ، آموزش تعمیرات تخصصیECU ،دوره های آموزش ECU ،دوره های آموزش تعمیرات ECU ، دوره های تخصصی آموزش تعمیرات ECU ،سی دی آموزش ECU، سی دی آموزشی ECU ، دی وی دی آموزشی تعمیرات ECU ، دی وی دی آموزشی ECU ،سی دی آموزش تعمیرات ECU، سی دی آموزشی تعمیرات ECU ،فیلم آموزش ECU، فیلم آموزشی ECU ، فیلم آموزش تعمیرات ECU، فیلم آموزشی تعمیرات ECU ،بهترین فیلم آموزشی تعمیرات ECU ،بهترین فیلم آموزشی ECU ،CD آموزش ECU ،یادگیری تعمیرات ECU ،فیلم آموزشی برق خودرو، دیاگ ،آموزش دیاگ ،آموزش برق خودرو، آموزش مکانیک خودرو، برق خودرو،کامپیوتر خودرو،باطریسازی ،باطری سازی ،پارامترهای دیاگ ،دانلود رایگان آموزش ECU ،آموزش رایگان ECU ،کتاب آموزش ECU ،BSI ،BSM ،BM34 ،SIEMENS، BOSCH،VALEO ،S2000 ،sagem ،ولو،ولئو،ساژم ،زیمنس ،بوش،sl96 ،اس 2000 ،آموزش کامپیوتر خودرو ،تعمیرات کامپیوتر خودرو، آموزش تعمیرات کامپیوتر خودرو، آموزش تعمیرات کامپیوتر ماشین ، تعمیرات مکانیک خودرو،تعمیرات برق خودرو, تعمیرات الکتریکی خودرو،برد الکترونیکی خودرو،برق ، الکترونیک ،الکترونیک خودرو،برق و الکترونیک ،برق و الکترونیک خودرو ،کامپیوتر، bosch 5.2, bosch 7.3, bosh 7.4.4, s2000
گروه مهندسی آموزش جوان © 2022-1392 , Powered By OpenCart